September 17th, 2018

2: KANAŁY Do budowy kanałów używa się rur o przekrojach kołowych i jajowych, ponadto stosuje się kanały o przekrojach parabolicznych, nieckowatych, trapezowych itp. Przekrój kołowy jest najbardziej wytrzymały na ciśnienie gruntu oraz ma największe pole przepływu w stosunku do ilości materiału -użytego na jego wykonanie. Jest korzystny pod względem hydraulicznym, też przy napełnieni do połowy średnicy (Rh = 0,25 d). Natomiast przy napełnieniach małych wartości Rh szybko się zmniejsza. Przy zmniejszonych wartościach Rh prędkość przepływu maleje i zmniejsza się zdolność transportowa strumienia ścieków. Read the rest of this entry »

September 17th, 2018

Przeważająca część ścieków bytowo-gospodarczych a też poprodukcyjnych odpływa bez oczyszczenia przez przelewy burzowe do odbiornika zanieczyszczając go. Dlatego kanalizacja ogólnospławna jest obecnie budowana tylko wyjątkowo. Porównanie układów kanalizacji. Układ, którego koszty budowy i eksploatacji będą najmniejsze jest najwłaściwszy. W przypadku gdy wody deszczowe mogą być odprowadzane po powierzchni, jest najkorzystniejszy układ rozdzielczy niepełny. Read the rest of this entry »

September 17th, 2018

Rury betonowe łączone są zazwyczaj na przylgę , niekiedy na kielichy, przy czym odstęp między ścianką rury a kielichem powinien wynosić co najmniej 10-14 mm. Uszczelnienie połączeń kielichowych wykonuje się za pomocą sznura smołowego i kitu asfaltowego lub zaprawy cementowej. Ponadto stosowane są połączenia mankietowe. Rury żelbetowe zbrojone pojedynczo lub podwójnie (spiralnie) wykonywane są w odcinkach 2,0-5,0 m. Połączenia kielichowe bądź mankietowe. Read the rest of this entry »

September 17th, 2018

Uzbrojenie sieci zaznacza się na oddzielnym planie. Węzły numeruje się zgodnie z oznaczeniami na przekrojach podłużnych . Obliczenie potrzebnych przekrojów kanałów odbywa się na podstawie wzorów na ruch burzliwy (ze współczynnikiem prędkości) np. ze wzoru Kurtera bądź zazwyczaj ze wzoru Manninga Poza tym stosuje się wzór N. Pawłowskiego. Read the rest of this entry »